Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Diş Hekimi Büşra DEMİR
ORTODONTİ NEDİR?
05.12.2019

Ortodonti dişlerin çapraşıklıkları, çene kemiklerinin birbirleri ve kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen ve bunlara bağlı mevcut problemlerin teşhisini koyan bilim dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

                Neden çapraşıklıklar oluşur?

Ortodontik bozuklukların nedenlerinde kalıtımsal faktörlerin rolü olduğu gibi etken daha çok çevresel faktörlerdir. Çapraşıklıklar kalıtımsal gerçek yer darlıklarına bağlı olabildikleri gibi tamamen çevresel faktörler sebebiyle de olabilirler. Ağız hijyeninin aksatılması sebebiyle süt dişlerinde oluşan çürükler ve erken süt dişi kayıplarına bağlı oluşan yer kayıpları sebebiyle dişler sürmesi gereken yerleren farklı yerlerde sürer. Bu sebeple de çapraşıklık ve kapanış bozuklıkları oluşur.

Ayrıca ağız solunumu yapmak, parmak emmek, dudak veya dil emmek, tırnak ısırmak, kalem ısırmak, uzun süre biberon ve emzik kullanmak gibi alışkanlıkların uzun süreler devam etmesi de kalıcı iskeletsel problemlere yol açar. Bununla beraber çocuklarda sık görülen bademcik, geniz eti sorunları da zamanında müdahale edilmezse çene yüz sisteminde kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

                Çocuğunuzda dikkat etmeniz gereken ortodontik  sorun olabileceğine dair ipuçları:
•    Erken veya geç süt dişi kaybı
•    Çiğnemede veya kapatmada zorlanma
•    Ağızdan solunum
•    Parmak emmek
•    Çapraşıklık, yanlış konumlanmış veya sürmemiş dişler
•    Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene
•    Yanak ısırma ve dudak ısırma
•    Önde konumlanmış dişler
•    Alt ve üst dişlerin temas etmemesi veya anormal bir şekilde kapanması
•    Dengeli olmayan yüz görünümü

 

                Dişlerinde çapraşıklık olan hasta ortodontik tedavi görmezse ne gibi sorunlar yaşar?

Estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenin artmasını sağlar. Düzgün sıralanmış dişlerin en sağlıklı tedavisi ise ortodontidir. Çapraşık dişlerin varlığı demek dişler arasında temizlenmesi zor alanlar demektir. Temizlenmesi zor alanlar çürüğe yatkındır. Yani çapraşıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, sağlığın korunması amacıyla da yapılmalıdır.

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?

Sadece dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta tedavi edilir. Ancak çenelerin önde ya da geride olması dediğimiz iskeletsel bozuklukların tedavisi ileri yaşlarda çok daha zor olmaktadır. Basit apareyle çözülebilcek sorunlar ileri yaşlarda ameliyat gerektirebilir. Bu yüzden hastalarımıza 7 yaşından önce bir ortodontik muayene olmasını öneriyoruz.


Bu yazı 7070 kez okundu.


EV9dzn.gif

SON YORUMLAR

Güneysınır Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Guneysinirhaber bir Gençliğin Sesi Radyo ve Televizyon A.Ş Markasıdır.

Şafak Medya